Endometrioza to schorzenie żeńskich narządów rodnych, dotykające od 3 do 10% kobiet w różnym wieku. Jej charakterystyczna cechą jest przemieszczanie się komórek endometrium, czyli śluzówki macicy, w głąb organizmu, w wyniku czego w różnych narządach tworzą się bolesne, niejednokrotnie broczące krwią guzki. Jak dotąd przyczyny choroby nie są do końca znane, a co za tym idzie – nie opracowano jeszcze skutecznego sposobu leczenia rozrostu błony śluzowej macicy. Warto ją jednak szybko rozpoznać.
Pierwsze objawy endometriozy
Śluzówka jamy macicy pod wpływem hormonów płciowych ulega zmianom czynnościowym, w wyniku których dochodzi do krwawienia miesiączkowego. Komórki endometrium, zlokalizowane w innych partiach ciała, również ulegają takim zmianom, co skutkuje występowaniem wewnętrznych krwawień oraz dolegliwości bólowych. Dlatego właśnie charakterystycznym symptomem jest ból, pojawiający się przed menstruacją oraz w jej trakcie w okolicach narządów, w których występują ogniska chorobowe. Zróżnicowana lokalizacja poszczególnych ognisk sprawia, że endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i może przybierać szereg różnych objawów.
Najczęściej występującymi są:
- uczucie dyskomfortu lub bólu w trakcie stosunku seksualnego;
- silne bóle w obrębie miednicy mniejszej;
- bóle w trakcie owulacji;
- krwawienia pozamiesiączkowe;
- nadmiernie obfite krwawienia menstruacyjne;
- ogólne osłabienie organizmu i spadek odporności;
- ból pojawiający się w trakcie wypróżniania.
Objawy endometriozy bywają bardzo dokuczliwe. W celu ich złagodzenia stosuje się leczenie objawowe lub terapię hormonalną. W zaawansowanym stadium choroby objawy często utrudniają codzienne funkcjonowanie dotkniętej nią kobiecie. W takich przypadkach zaleca się wdrożenie leczenia operacyjnego.
W przypadku chorób, takich jak endometrioza objawy mogą mieć różne nasilenie oraz częstotliwość. Jeśli kilka z nich występuje równocześnie – warto skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
Postać jelitowa endometriozy
Rozrastające się w niekontrolowany sposób komórki błony śluzowej macicy mogą przedostawać się do innych narządów. Jedną z częstych lokalizacji ognisk chorobowych są jelita. Endometrioza objawy jelitowe daje jednak także w przypadkach, gdy struktury tego odcinka układu pokarmowego nie zostały zaatakowane zmienionymi tkankami.
Do najczęstszych objawów jelitowych endometriozy zalicza się:
- częste zaparcia, które znacznie nasilają się przed miesiączką oraz w jej trakcie;
- ruchy jelit powodujące ból;
- częste biegunki;
- zaparcia i biegunki występujące naprzemienne;
- silne skurcze jelit;
- nudności;
- wymioty;
- krwawienia z odbytnicy;
- bóle brzucha;
- bóle odbytu.
Ciąża a endometrioza
W przypadkach, kiedy endometrioza nie daje odczuwalnych objawów fizycznych lub dolegliwości diagnozowane są wyłącznie pod kątem występowania innego typu schorzeń, jednym z czynników wskazujących na rozrost śluzówki jamy macicy może być problem z zajściem w ciążę lub niemożność jej utrzymania. Długotrwałe starania o potomstwo mogą więc być symptomem gruczołowatości macicy. Choroba ta bowiem zaburza procesy rozrodcze na niemal wszystkich etapach. Stany zapalne powodowane przez ogniska endometriozy powodują włóknienie tkanek oraz tworzenie się zrostów, co utrudnia zajście w ciążę. Niekontrolowany rozrost śluzówki często prowadzi także do powstawania torbieli na jajnikach, co stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet w wieku rozrodczym.
Wcześnie wykryta endometrioza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, dlatego jeśli występują którekolwiek z jej objawów – warto skonsultować to z lekarzem.
Objawy endometriozy to głównie są takie opcje, że biegunka się nasila. Ale to podobno też nie u wszystkich. Ja miałam ostre biegunki i to tak nadchodziło falowo, że przez kilka dni były. Potem przerwa, przez dłuższy czas nic się nie działo, a potem znów biegunki wracały.