Endometrioza

Leczenie naturalne endometriozy

Leczenie naturalne endometriozy
5 (100%) 3 ocen

Endometrioza jest schorzeniem dotykającym jedną na dziesięć kobiet. Polega ono na nieprawidłowym funkcjonowaniu endometrium (błony śluzowej macicy) – jego komórki zamiast zostać wydalone podczas menstruacji, przemieszczają się w głąb organizmu. Mają zdolność do namnażania się w niektórych organach – na przykład w jajowodach, jajnikach, jelitach, a w skrajnych przypadkach także w oddalonych od narządów rodnych partiach ciała. Zdarzają się sytuacje, że zmienione chorobowo tkanki pojawiają się w gałkach ocznych i płucach czy mózgu.

Komórki błony śluzowej w zmienionej lokalizacji zachowują swoje podstawowe czynności, czyli w trakcie owulacji i menstruacji pęcznieją oraz krwawią. Skutkuje to wieloma dolegliwościami fizycznymi, a w szczególności bólem o różnym nasileniu.

Leczenie endometriozy

Przyczyna choroby jak dotąd nie została jednoznacznie określona. Podstawowymi metodami leczenia jest farmakoterapia, terapia hormonalna oraz leczenie operacyjne. Istnieje także wiele naturalnych sposobów, które pomagają zniwelować przykre objawy schorzenia, a nawet wpłynąć na zahamowanie jej rozwoju. W chorobach takich jak endometrioza leczenie ziołami często przynosi bardzo pozytywne skutki, jednak należy pamiętać, iż nawet dobrze rokujące przypadki mają tendencję do nawrotów choroby.

Ziołolecznictwo w endometriozie

W schorzeniach takich, jak endometrioza zioła mogą poprawiać samopoczucie dotkniętej nią kobiety oraz łagodzić związany z chorobą ból. Naturalnymi preparatami najkorzystniej wpływającymi na stan zdrowia pacjentek, u których zdiagnozowano endometriozę są te na bazie:

  • serdecznika pospolitego; roślina ta zawiera substancje wpływające na zwiększenie przepływu krwi w narządach rodnych, co pomaga zapobiegać powstawaniu skrzepów (przeciwwskazaniem do stosowania serdecznika jest przyjmowanie przez pacjentek leków uspokajających);
  • kurkumy, ponieważ zawiera ona związki o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym; niektóre badania potwierdziły, że kurkumina zapobiega rozwojowi i powstawaniu nowych ognisk endometriozy (preparaty zawierające kurkuminę nie są jednak wskazane dla kobiet, które przyjmują leki na rozrzedzenie krwi);
  • siemienia lnianego, które bogate jest w antyoksydanty oraz kwasy omega 3; napary z tej rośliny powstrzymują przerost błon śluzowych jamy macicy, a ponadto wspomagają proces oczyszczania organizmu z toksyn (nie ma żadnych wyraźnych przeciwwskazań do stosowania siemienia lnianego);
  • kwiatu nagietka, który wykazuje działanie przeciwzapalne, a także przyspiesza proces gojenia ran powstałych w wyniku choroby; jego wielką zaletą jest to, że działa rozkurczowo, co pomaga złagodzić towarzyszący endometriozie ból;
  • pochrzynu kosmatego, ponieważ wpływa on na rozluźnienie mięśni macicy;
  • mniszka lekarskiego, gdyż ma on wpływ na oczyszczanie wątroby i usuwanie z organizmu estrogenów, które przyczyniają się do rozwoju endometriozy.

Odpowiednia dieta przy endometriozie

W schorzeniach takich, jak endometrioza leczenie naturalne opiera się także na odpowiedniej diecie. Powinna ona być bogata w magnez oraz wapń. Minerały te bowiem przyczyniają się do zminimalizowania produkcji prostaglandyn w organizmie. Nadmiar prostaglandyny sprzyja nasileniu się objawów endometriozy – miedzy innymi wymiotów, nudności i biegunek. Ponadto dieta musi być bogata w witaminę E, wspomagającą regulację hormonów oraz C, która przyspiesza proces gojenia się zmienionych chorobowo tkanek. Należy także ograniczyć spożycie tłuszczów, które pobudzają produkcję estrogenu i progesteronu.

Odpowiedź do artykułu “Leczenie naturalne endometriozy

  1. Kasia

    Zioła na endometriozę nie działają. Każdy może brać wspomagająco, ale nie dajcie się zwariować, bo na dłuższą metę nic niezwykłego to nie jest. Raczej strata czasu, chyba, że ktoś bierze jednocześnie leki i przygotowuje się do operacji, która według mnie jest jedyną szansą na pozbycie się endometriozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1