Endometrioza

Endometrioza szyjki macicy

Endometrioza szyjki macicy
5 (100%) 8 ocen

Endometrioza szyjki macicy (zwana też ektopią endometrialną) to dosyć często spotykana dolegliwość, która może dotknąć niemal każdą kobietę. Mówiąc najogólniej, endometrioza macicy to nieprawidłowe umiejscowienie endometrium (czyli błony śluzowej jamy macicy) w obrębie jej szyjki.

Endometrioza przybiera postać krwawiących zmian i dlatego w piśmiennictwie medycznym bywa często nazywana gruczolistością szyjki macicy. W przypadku tej dolegliwości niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowych i bardzo dokładnych badań, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż endometrioza szyjki macicy daje niejednoznaczne objawy, które mogą być pomylone z nadżerką, a nawet ze zmianą nowotworową. A zła diagnoza prowadzi do niewłaściwego leczenia. Zatem czym jest i jak objawia się endometrioza?

Przyczyny endometriozy szyjki macicy

Endometrioza szyjki macicy występuje w dwóch podstawowych odmianach – w postaci wrodzonej i nabytej. W zdecydowanej większości przypadków jest chorobą nabytą, która pojawia się na skutek określonych okoliczności.

Do podstawowych przyczyn endometriozy macicy zalicza się:

  • powikłania po zabiegach i operacjach wykonywanych w obrębie macicy,
  • uszkodzenia nabłonka macicy w wyniku przeprowadzanych zabiegów (między innymi elektrokoagulacji, laseroterapii, krioterapii),
  • pobieranie wycinka szyjki macicy,
  • wyłyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy,
  • zabiegi operacyjne szyjki macicy (na przykład elektrokonizacja).

Często występującą przyczyną endometriozy szyjki macicy są także różnego rodzaju stany zapalne – przede wszystkim te, których przebieg charakteryzuje się występowaniem ubytków w nabłonku szyjki macicy. W tym przypadku ogniska endometriozy lokalizują się najczęściej w podścielisku nabłonka gruczołowego, który pod wpływem procesów zapalnych ulega uszkodzeniom.

Objawy endometriozy szyjki macicy

Mówiąc o objawach endometriozy szyjki macicy należy podkreślić jedną niezwykle ważną rzecz – w wielu przypadkach są one na tyle niejednoznaczne, iż mogą być pomylone z wieloma innymi schorzeniami i chorobami. Najbardziej charakterystycznymi symptomami endometriozy są krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowe. Ich długość i częstotliwość jest bardzo zróżnicowana – zazwyczaj pojawiają się przed okresem i mogą trwać od kilku do kilkunastu dni. Jednak nie do rzadkości należą sytuacje, w których plamienia lub krwawienia pojawiają się przez cały cykl, a dodatkowo występują podczas stosunku płciowego.

Innymi dosyć charakterystycznymi objawami endometriozy szyjki macicy są nawracające i trudne do wyleczenia infekcje intymne, które pojawiają się na skutek zachwiania równowagi biologicznej pochwy, bolesne miesiączki, kłopoty z zajściem w ciążę, bóle podczas wypróżniania i pojawiająca się krew w moczu bądź kale. Wszystkie wyżej wymienione objawy powinny być jak najszybciej skonsultowane z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania.

Endometrioza a rak

Wiele kobiet cierpiących na endometriozę szyjki macicy zadaje sobie pytanie, czy endometrioza macicy to choroba nowotworowa. W tym przypadku odpowiedź jest tylko jedna – endometrioza to nie rak. I chociaż komórki ze wszczepów mają pewne cechy nowotworów, to jednak nimi nie są. Faktem jest, iż wiele objawów tego schorzenia może przypominać raka. Niemniej jednak dokładne badania powinny wykluczyć wszelkie wątpliwości.

Endometrioza szyjki macicy to choroba groźna dla zdrowia, która nieleczona może skończyć się wieloma powikłaniami. Dlatego tak istotne jest to, aby nie lekceważyć wszelkich niepokojących objawów i w jak najszybszym czasie udać się do ginekologa. Szybie i prawidłowe postawienie diagnozy umożliwia podjęcie właściwej terapii.

Odpowiedź do artykułu “Endometrioza szyjki macicy

  1. Haliboria Wrocławska

    Tylko jak przekonać ludzi, że endometrioza to nie rak? Większość jak słyszy tą nazwę, to panikuje, bo brzmi ona jakoś poważnie. Oczywiście choroba poważna to jest, ale nie śmiertelna, więc nie ma co przesadzać. Tylko, że ludzi się do tego nie przekona. Nie ma wyjścia na to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 4 =