Endometrioza

Endometrioza po cesarce

Endometrioza po cesarce
5 (100%) 5 ocen

Endometrioza to schorzenie, którego dokładna przyczyna nie została do tej pory poznana. Jej objawami są między innymi bolesne i obfite krwawienia miesięczne. Jednak poza dokuczliwymi symptomami choroby, endometrioza może powodować również stany zapalne, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia cierpiącej na to schorzenie kobiety. Czy można bronić się przed endometriozą i czy może ona wystąpić po wykonaniu cesarskiego cięcia?

Endometrioza to wędrowanie komórek śluzówki macicy. W normalnym przypadku śluzówka macicy jest usuwana co miesiąc na zewnątrz jamy macicy. Jednak w przypadku endometriozy, śluzówka może występować nie tylko wewnątrz jamy macicy, ale także poza nią.

U kobiety cierpiącej na endometriozę dochodzi do przerostu śluzówki macicy, która może odrywać się i wędrować na przykład do jajowodów, pęcherza moczowego czy jelit. Takie komórki zostają przyswojone przez wymienione narządy. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo tego, iż komórki te zostały przyswojone, to nadal zachowują się tak samo. Dochodzi więc do comiesięcznego krwawienia nie tylko z komórek znajdujących się w jamie macicy, ale także z tych, które są umiejscowione w innych miejscach.

Endometrioza po cesarskim cięciu

Choć nie powinno do tego dochodzić, w niektórych sytuacjach może zdarzyć się, że podczas cesarskiego cięcia komórki śluzówki macicy zostaną przeniesione do innych narządów. Endometrioza po cesarce zdarza się rzadko, jednak po takim zabiegu warto jest zwracać uwagę na typowe objawy, występujące właśnie przy tej chorobie. Endometrioza po cesarce objawy może dawać rozmaite, często nieswoiste.

W przypadku endometriozy tego rodzaju warto jest pamiętać, że komórki wyścielające jamę macicy mogą zostać przeniesione w okolice pęcherza moczowego. Mogły również pozostać w okolicach zrostów po przeprowadzonej operacji. Zazwyczaj jednak to schorzenie objawia się głównie natężonym bólem i nadmiernym krwawieniem miesięcznym.

Ponadto warto jest zwracać uwagę, czy krew podczas okresu nie pojawia się również w moczu oraz w kale. Endometrioza po cięciu cesarskim może także powodować dolegliwości w obrębie blizn. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy nie pojawiły się trudności z oddawaniem stolca.

Objawy endometriozy

Warto pamiętać, że objawy endometriozy mogą być często trudno uchwytne. Dlatego też nie należy się dziwić, iż sami lekarze często dość późno diagnozują to schorzenie. Oprócz typowych symptomów endometriozy mogą pojawić się również takie symptomy jak depresja czy niepokój oraz częstsze infekcje. Warto pamiętać o tym, iż endometrioza zdiagnozowana po cesarskim cięciu nie musi wcale wskazywać na przeniesienie komórek śluzówki macicy. Często kobiety po prostu nie zdają sobie sprawy z występowania tej choroby.

Bez względu na to czy endometrioza została wykryta po operacji cesarskiego cięcia, czy też pojawiła się znacznie wcześniej, schorzenie to powinno być leczone pod kontrolą lekarza. Tylko specjalista po wykonaniu serii badań będzie mógł wyleczyć nie tylko występujące przy endometriozie uciążliwe objawy, ale także powikłania tego schorzenia. Endometrioza często jest powodem występowania stanów zapalnych, a także torbieli. W niektórych przypadkach może być ona powodem bezpłodności. Dlatego też warto jest jak najszybciej udać się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych. Nalezą do nich między innymi przezpochwowe USG oraz badanie krwi. To ostatnie ma na celu sprawdzenie poziomu estrogenów, ponieważ ich nadmiar może przyczyniać się do występowania endometriozy. W przypadku rozpoznania schorzenia możliwe jest usunięcie zbędnych komórek, jednak nie daje to gwarancji wyleczenia.

Odpowiedź do artykułu “Endometrioza po cesarce

  1. Gulka

    Jeśli endometrioza zacznie się po cesarskim cięciu, to praktycznie można mieć pewność, że żądnej ciąży już nie będzie i w ciąże nie zajdziesz. I to nie że za jakiś czas, szybko i tak dalej, ale w ogóle. I to i tak będzie dopiero początek tego co może się stać. Nie chcę straszyć, ale powikłania endometriozy też bywają groźne, bo że są nieprzyjemne to chyba wszyscy doskonale wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 2 =