Endometrioza

Endometrioza jelita

Endometrioza jelita
5 (100%) 3 ocen

W wielu przypadkach endometrioza daje objawy, które mogą sugerować zupełnie inne schorzenia. Na przykład endometrioza jelit jest często jest mylona z zespołem drażliwego jelita i okrężnicy. Dzieje się tak, ponieważ schorzenie to jest niezwykle trudne do zdiagnozowania i często lekarze we wstępnym rozpoznaniu w ogóle nie biorą go pod uwagę.

Co to jest endometrioza jelita?

Endometrioza jest to choroba polegająca na patologicznym namnażaniu się komórek nabłonka śluzówki jamy macicy poza jej obrębem. Prawdopodobnie komórki te przemieszczają się do innych narządów wraz z tkaną płynną, czyli krwią i limfą krążącą w krwiobiegu. W ten sposób docierają także do jelit. Tam wszczepiają się w prawidłowo funkcjonujące tkanki, tworząc niewielkie guzowatości oraz torbiele.

Mimo zmiany lokalizacji, komórki endometrium nadal zachowują swoje podstawowe właściwości. Dlatego właśnie ulegają przemianom pod wpływem hormonów wydzielanych przez organizm kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego. W czasie miesiączki natomiast zachowują się tak, jak nabłonek jamy macicy – złuszczają się i krwawią. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych, które skutkują między innymi dolegliwościami bólowymi.

Objawy endometriozy jelit

Symptomy jelitowe występują bardzo często u pacjentek ze zdiagnozowaną endometriozą – czasem także w przypadkach, w których jelita nie zostały zaatakowane zmianami chorobowymi. Szacuje się, iż ponad połowa pacjentek cierpiących na gruczolakowatość macicy, doświadcza dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Najczęściej występującymi objawami jelitowymi endometriozy są:

 • zaparcia,
 • biegunki,
 • silne skurcze jelit,
 • bolesne ruchy jelit,
 • bolesne wypróżnianie się,
 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle brzucha, zwłaszcza podbrzusza,
 • bóle odbytu,
 • krwawienie podczas wypróżniania.

U niektórych pacjentek występuje jeden lub kilka objawów jelitowych, u innych natomiast wszystkie jednocześnie. Najczęściej nasilają się one podczas owulacji i menstruacji.

Leczenie endometriozy jelitowej

W przypadku, kiedy ogniska endometriozy są zlokalizowane na jelitach, jedynym skutecznym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne. Polega ono na usunięciu dotkniętych zmianami chorobowymi tkanek podczas zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu mało inwazyjne metody laparoskopowe.

Jeśli zmiany patologiczne są powierzchowne i zewnętrzna warstwa jelit jest złuszczona, podczas zabiegu można oszczędzić ich część mięśniową i nie ingerować w nią podczas zabiegu. Jeśli jednak zmiany patologiczne dotykają także części mięśniowej, musi ona także zostać usunięta. W przeciwnym razie ogniska chorobowe pozostaną w jelitach i będą się w dalszym ciągu rozwijać.

Zaawansowane stadium endometriozy jelitowej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia bardziej skomplikowanej operacji. Jeśli ogniska endometriozy występują na sporych fragmentach jelit i są głębokie, zachodzi konieczność częściowego usunięcia dolnego odcinka przewodu pokarmowego w celu wyeliminowania tkanek dotkniętych zmianami chorobowymi. W praktyce oznacza to skrócenie jelit – ich zaatakowany przez endometriozę odcinek jest wycinany, a zdrowe końce zostają połączone. Operacja ta wymaga obecności chirurga ogólnego lub chirurga gastrologa. W większości przypadków takie zabiegi wykonywane są przy użyciu laparoskopu.

Skuteczność leczenia operacyjnego endometriozy

W większości przypadków leczenie operacyjne poprawia stan zdrowia pacjentek, jednak nie gwarantuje ono powrotu do pełni zdrowia. Ogniska endometriozy mają tendencję do odnawiania się i powodowania nawrotów choroby.

Odpowiedź do artykułu “Endometrioza jelita

 1. Ewa Farna

  Naprzemiennie biegunki i zaparcia to są najczęściej występujące objawy endometriozy jajnika. Raz myślisz, że już nie masz czym, a następnego dnia kompletnie nic i tak do wyczerpania, aż wszystko w środku boli. I znowu od początku jak już ruszy to masz pewność, że to jest endometrioza jajnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

92 − 84 =