Endometrioza

Endometrioza jajnika

Endometrioza jajnika
5 (100%) 12 ocen

Endometrioza jajnika to jedna z najbardziej podstępnych i często trudnych do szybkiego wykrycia chorób. Wiele cierpiących na nią kobiet początkowo nawet nie zdaje sobie sprawy z jej obecności, myląc jej symptomy z innymi schorzeniami. Jakie są jej objawy i przyczyny?

Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie jest endometrioza. W organizmie kobiety błona śluzowa macicy znajduje się w jej jamie i naturalnie złuszczona, raz w miesiącu, wydalana jest w postaci menstruacji. W przypadku endometriozy, śluzówka zatrzymuje się jednak w nieodpowiednim miejscu – jej komórki przemieszczają się zwykle w głąb organizmu i osadzają na innych niż macica częściach, m. in. na jajnikach. Choroba ta została opisana już w XVII wieku. Obecnie cierpi na nią nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Zdarza się, że zdiagnozowana bywa także u osób starszych.

Przyczyny endometriozy jajnika

Jakie są najczęstsze przyczyny endometriozy jajnika? Zwykle to wady macicy czy wcześniejsze zakażenia i choroby, skutkujące tym, że odpływ krwi menstruacyjnej poza ciało kobiety jest zaburzony. Innym powodem mogą być czynniki genetyczne. Badania wykazują, że jeśli we wcześniejszym pokoleniu występował już ten problem, wówczas prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta kilkukrotnie. Czynnikiem ryzyka może być też cykl, trwający poniżej 27 dni, wczesne rozpoczęcie miesiączkowania oraz osłabiony układ odpornościowy. Temat ten wciąż jest jednak badany i nadal pojawiają się kolejne teorie w kwestii przyczyn endometriozy.

Objawy endometriozy jajnika

Jakie są objawy endometriozy jajnika? Należą do nich:

  • ból podczas okresu, rozpoczynający się kilka dni przed miesiączką i ustępujący zaraz po jej zakończeniu,
  • plamienie między miesiączkami,
  • obfitość krwawienia menstruacyjnego,
  • odczuwanie bólu podczas współżycia seksualnego.

Endometrioza jajnika a bezpłodność

Lekarze podkreślają, że endometrioza na jajniku u części kobiet objawia się także niepłodnością – niektóre z pań mają problem z zajściem w ciążę. Komórki błony śluzowej, które umiejscowiły się w tej części, doprowadziły do powstania zrostów, a te uniemożliwiają swobodne przejście komórce jajowej. W wielu przypadkach zdiagnozowana endometrioza jajnika prowadzi do konieczności przeprowadzenia zabiegu, wskutek którego wielkość jajnika ulega zmniejszeniu, co również nie działa korzystnie na płodność. Z tego powodu kobietom, u których wykryto to schorzenie, a które planują dziecko, zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę.

Powikłania endometriozy jajnika

Jeśli pierwsze objawy zostaną przez kobietę zauważone, wówczas konieczna jest szybka wizyta u lekarza i przeprowadzenie odpowiednich, specjalistycznych badań w celu postawienia diagnozy. W przypadku endometriozy jajnika, często powstają tzw. torbiele czekoladowe, dające się zauważyć za pomocą ultrasonografu. By jednak mieć pewność, co do rodzaju torbieli, konieczne jest badanie histopatologiczne, przeprowadzane mikroskopijnie.

Inną metodą diagnozowania endometriozy jajnika jest laparoskopia, polegająca na wprowadzeniu do wnętrza ciała, po wcześniejszym nacięciu, narzędzi z kamerą. Jest to operacja, przy której zastosowane zostaje znieczulenie ogólne. Wykryta torbiel jajnika zostaje wówczas wycięta i zabrana do zbadania. Gojenie po tego typu zabiegu trwa o wiele krócej, a jego przebieg jest łagodny.

Leczenie endometriozy jajnika

Jak wygląda leczenie endometriozy jajnika? Istnieją tu dwie metody:

  1. leczenie chirurgiczne – czyli wycięcie zrostów, powstałych na jajniku, które powodują m.in. kłopoty z zajściem w ciążę.
  2. leczenie farmakologiczne – czyli zastosowanie środków hormonalnych, które w znacznej mierze niwelują ból.

Warto podkreślić jednak, że endometrioza to jedna z tych chorób, których przy obecnym stanie wiedzy medycznej, nie da się całkowicie pozbyć.

Odpowiedź do artykułu “Endometrioza jajnika

  1. Dylka

    Endometrioza jajnika musi być leczona operacyjnie. Możecie sobie wmawiać, że hormony coś dadzą, ale to będzie tylko chwilowe. Mniejszy ból będzie na pewno, ale potem endometrioza wróci. Bez operacji żadnych zmian na dłużej nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1