Endometrioza

Endometrioza a tycie

Endometrioza a tycie
5 (100%) 7 ocen

Endometrioza (inaczej wędrująca śluzówka macicy albo zewnętrzna gruczolakowatość macicy) jest wieloczynnikowym schorzeniem w pierwszej kolejności atakującym kobiece narządy rodne. Powstaje ono przez niekontrolowany rozrost komórek błony śluzowej jamy macicy, które następnie przedostają się do innych narządów. W ten sposób w różnych miejscach – w jajnikach, jajowodach, jelitach, a nawet płucach czy mózgu – namnażają się komórki endometrium, które tworzą nieduże guzy broczące krwią w wyniku przemian hormonalnych zachodzących w organizmie w trakcie cyklu menstruacyjnego. Przyczynia się to do powstawania stanów zapalnych w miejscach dotkniętych zmianami.

Endometrioza i tycie – czyli jakie objawy, charakterystyczne dla występowania ognisk chorobowych powinny zostać z skonsultowane z lekarzem.

Gruczolakowatość macicy przybiera różne postacie, dlatego jej objawy także są bardzo zróżnicowane. Istnieje jednak szereg symptomów, które mogą wskazywać na obecność zaburzeń spowodowanych wędrującą śluzówką.

Należą do nich:

  • bolesne i bardzo obfite miesiączki,
  • silne bóle podbrzusza,
  • bóle podczas wypróżniania się i oddawania moczu;
  • odczuwanie bólu w trakcie i po stosunku,
  • krwawienia pomiędzy miesiączkami,
  • krwawienia odbytu;
  • bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • bóle w okolicy miednicy,
  • częste zaparcia i biegunki,
  • nudności oraz wymioty;
  • nagła utrata masy ciała;
  • nagły wzrost wagi.

Endometrioza a tycie

Sama choroba nie zawsze sprzyja tyciu. Częste biegunki i zaparcia występujące naprzemiennie powodują raczej utratę masy ciała. Jednakże w niektórych przypadkach nagromadzenie wody w organizmie może przyczyniać się do tworzenia tak zwanego „efektu balonika”. Przyrost wagi następuje także w przypadkach, kiedy endometriozie towarzyszą inne schorzenia – na przykład zaburzenia funkcjonowania tarczycy.

Znaczny przyrost masy ciała odnotowuje się natomiast w trakcie kuracji hormonalnej. Polega ona na zredukowaniu produkcji estrogenów w organizmie dotkniętej endometriozą kobiety. Ingerencja w gospodarkę hormonalną sprzyja powstawaniu różnego typu zaburzeń, w tym także tych o charakterze metabolicznym, stąd pojawić się może problem szybkiego tycia. Kobietom przyjmującym leki hormonalne zaleca się przestrzeganie diety oraz aktywność fizyczną, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała.

Podawane leki hormonalne powodują również szereg innych skutków ubocznych. Innymi niepożądanymi działaniami terapii hormonalnej jest miedzy innymi pojawienie się nadmiernego owłosienia, powstawanie trądziku i problemów dermatologicznych, zwiększenie ryzyka zachorowania na nadciśnienie tętnicze i chorobę wieńcową.

Endometrioza po menopauzie

Choć gruczolakowatość macicy dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym, kobiety po menopauzie także mogą zachorować na endometriozę. Zdarzają się również przypadki, kiedy do powstania schorzenia doszło wcześniej, jednak nie zostało ono zdiagnozowane. W wyniku przemieszczenia się komórek nabłonka jamy macicy do innych narządów, ogniska endometriozy mogą dalej pozostawać aktywne na przykład w jelitach czy w pęcherzu moczowym. Jednak zazwyczaj klimakterium sprzyja wyciszeniu się objawów. Wpływa na to radykalne zmniejszenie wydzielania się estrogenów, które stymulują ogniska chorobowe; obniżenie ich poziomu sprawia, że ustają stany zapalne, a powstałe w przebiegu choroby guzy przestają krwawić. Dzięki temu zmniejszają się lub całkowicie zanikają dolegliwości bólowe.

Warto skonsultować z lekarzem wszystkie niepokojące objawy mogące wskazywać na gruczolakowatość macicy. Wcześnie postawiona diagnoza daje większe szanse na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Odpowiedź do artykułu “Endometrioza a tycie

  1. Cecylka

    Endometrioza powoduje tycie bez wątpienia. W ogóle nie liczcie na to, że uda się cokolwiek zrzucić w tym okresie. Odchudzanie można sobie wybić z głowy i to na długo. Mega sukcesem będzie zachowanie wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + = 14