Endometrioza

Endometrioza a ciąża

Endometrioza a ciąża
4.6 (92%) 10 ocen

Endometrioza to inaczej wędrująca śluzówka jamy macicy lub jej zewnętrzna gruczolatość. Schorzenie polega na rozrastaniu się komórek endometrium oraz zmianie ich położenia – najczęściej pojawiają się w jajowodach i jajnikach, jednak często ogniska chorobowe pojawiają się także poza obrębem narządów rodnych.

Endometrioza a zajście w ciążę

W wyniku endometriozy w różnych częściach ciała powstają niewielkie guzki o charakterze torbielowatym. Są to w nienaturalny sposób przerośnięte komórki błony śluzowej macicy, które z niewiadomych przyczyn zmieniły swoje położenie. Komórki endometrium wkomponowane w prawidłowe tkanki narządów wewnętrznych ulegają zmianom hormonalnym, zachodzącym cyklicznie w organizmie kobiety.

W momencie zagnieżdżenia się chorobowych tkanek w jajowodach i/lub jajnikach, mogą powstawać problemy z zajściem w ciążę. Torbiele bowiem powodują niedrożność przewodów, którymi transportowane są komórki jajowe. Jeśli do zapłodnienia nie może dojść przez zrosty lub torbiele spowodowane rozwojem endometriozy – są one usuwane operacyjnie. Niestety chirurgiczne metody leczenia nie dają gwarancji powrotu płodności – w wielu przypadkach, mimo pomyślnie wykonanego zabiegu, kobiety w dalszym ciągu borykają się z problemem niemożności zajścia w ciążę.

Endometrioza a ciąża

Rozrost śluzówki macicy często powoduje trudności z utrzymaniem ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zrosty powstałe w wyniku choroby utrudniają zarodkowi implantację w łożysku. Z tego powodu wiele ciąż niestety kończy się poronieniem. Ponadto endometrioza często przebiega z pozamiesiączkowym krwawieniem z dróg rodnych, co w pierwszym trymestrze ciąży grozić może jej utratą. W ostatnich tygodniach natomiast krwawienia takie często skutkują wywołaniem przedwczesnego porodu i przedwczesnego odklejenia się łożyska. W konsekwencji noworodek przychodzi na świat ze zbyt małą wagą ciała oraz z nie do końca wykształconymi funkcjami życiowymi.

Endometrioza w ciąży

Gruczolakowatość zewnętrzna macicy często nie daje objawów chorobowych w trakcie ciąży. Nawet stosunkowo duże torbiele często nie dają objawów klinicznych. Według lekarzy, przyczyny zahamowania rozrostu komórek śluzówki jamy macicy i złagodzenia symptomów w okresie ciąży są uzależnione od podwyższonego poziomu progesteronu, ponieważ hormon ten neutralizuje i dezaktywuje ogniska chorobowe. Wyciszenie objawów wynika także z zatrzymania krwawień miesiączkowych.

Kobiety, u których zdiagnozowano zewnętrzną gruczolastość macicy, odczuwają tylko tymczasową poprawę samopoczucia. Wiele z nich boryka się z problemem nawrotu choroby następującego bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Czasem objawy pozostają uśpione przez kilka miesięcy po porodzie, jednak z reguły ogniska chorobowe po jakimś czasie na nowo zaczynają się rozwijać.

Sposobem na przedłużenie remisji endometriozy jest karmienie piersią, ponieważ wpływa ono na zahamowanie lub znaczne zmniejszenie produkcji estrogenów, w wyniku czego dochodzi do zatrzymania owulacji, a w konsekwencji – do zahamowania rozwoju endometriozy.

Jednak niektóre ciężarne kobiety zgłaszają nasilenie dolegliwości chorobowych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Nasilenie się symptomów endometriozy w ciąży związane jest najczęściej z dynamicznym powiększaniem się macicy, w wyniku czego zrosty powstałe w wyniku choroby rozciągają się i ulegają rozerwaniu.

Wiele pacjentek doświadcza także pogorszenia stanu zdrowia przez estrogeny, których poziom ulega znacznemu podwyższeniu w czasie ciąży. Estrogeny wykazują także działanie stymulujące wobec ognisk endometriozy.

Odpowiedź do artykułu “Endometrioza a ciąża

  1. Aśka

    Endometrioza wraca od razu po ciąży. A i tak to jest radość, że dziecko się urodzić udało i dzięki Bogu zdrowe jest. Zwłaszcza, że endometrioza często całkowicie już wyklucza możliwość zajścia w ciążę. I nie ma odwrotu niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 2 = 4