Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka macicy, może stanowić problem w przypadku zajścia w ciążę. Problemem może być nie sama endometrioza, a stany zapalne, które może ona powodować. W jaki sposób to schorzenie wpływa na szanse zajścia w ciążę i co można zrobić w przypadku wystąpienia tej choroby?
Endometrioza a ciąża naturalna
W takim przypadku szanse na utrzymanie ciąży zazwyczaj zależą od tego, w jakim stadium znajduje się endometrioza. W przypadku, gdy choroba została wcześnie rozpoznana i zostało podjęte odpowiednie leczenie, zazwyczaj nie stanowi ona problemu. Jeśli jednak endometrioza jest już w zaawansowanym stadium, mogła już doprowadzić do stanów zapalnych, które grożą trwałą bezpłodnością. Warto pamiętać, że endometrioza w takim przypadku zmniejsza szansę na zajście w ciążę nie tylko w sposób naturalny. W przypadku takiego schorzenia, jak endometrioza in vitro szanse na zajście w ciążę są znacznie mniejsze i według niektórych źródeł wynoszą jedynie dziesięć procent.
Jak ciąża wpływa na endometriozę
Jeśli endometrioza nie jest zaawansowana, zazwyczaj jest ona leczona za pomocą środków hormonalnych. Tymczasem wielu lekarzy poleca ciążę jako remedium na tego typu endometriozę. Wydzielane w czasie ciąży hormony mogą bowiem wpłynąć odpowiednio na komórki endometriozy i znacznie wspomóc leczenie.
Jeśli endometrioza jest na tyle zaawansowana, że naturalne zajście w ciąże nie jest możliwe, polecana jest kuracja za pomocą metody in vitro. Należy jednak pamiętać, że tego typu terapia może być w takim przypadku trudniejsza, między innymi ze względu na to, iż trudniej jest pobrać dojrzałe jajeczko, które jest niezbędne o wykonania metody in vitro. Jednak lekarze również polecają tę metodę leczenia endometriozy po wykonaniu odpowiednich badań.
W przypadku zaawansowanej endometriozy warto jest wykonać odpowiednie badania i poddać się leczeniu. Laparoskopowa metoda usuwania endometriozy może znacznie pomóc i tym samym zwiększyć szanse na naturalne zajście w ciążę. Usunięcie nieprawidłowo rozmieszczonych komórek i spowodowanych przez nie stanów zapalnych, jest obecnie możliwe, choć nadal nie ma pewności co do tego, iż one nie powrócą. Dlatego oprócz operacyjnego usuwania ognisk, konieczne jest stosowanie terapii hormonalnej lub zajście w ciążę.
Endometrioza a in vitro
Endometrioza a in vitro – jak wygląda prowadzenie ciąży? Tak samo, jak w przypadku ciąży naturalnej, w przypadku zaawansowanej endometriozy konieczna jest stała kontrola u lekarza specjalisty. Jeśli już doszło do zagnieżdżenia się zarodka, zazwyczaj nie ma większych problemów z utrzymaniem ciąży. Nie można jednak rezygnować z wizyt u lekarza.
Obecnie na tę metodę leczenia endometriozy decyduje się wiele kobiet, ponieważ pozwala ona uniknąć bardzo długiej kuracji hormonalnej. Warto pamiętać, że w przypadku zaawansowanej endometriozy możliwe jest zastosowanie nie tylko metody in vitro. W zależności od zmian chorobowych, możliwe jest zastosowanie innych metod, takich jak na przykład inseminacja i inne, podobne sposoby.
Czy warto zdecydować się na zajście w ciążę w przypadku endometriozy? Biorąc pod uwagę fakt, iż endometrioza wpływa niekorzystnie na stan zdrowia kobiety, a ciąża rzeczywiście może pomóc w jej leczeniu, warto zdecydować się na dziecko, jeśli na przeszkodzie nie stoją inne czynniki. Równocześnie należy jednak pamiętać o tym, iż w przypadku tego schorzenia, zajście w ciążę jest utrudnione ze względu na zmniejszoną szansę na implantację zarodka. Dlatego nie należy nastawiać się na szybkie zajście w ciążę i konsultować się ze specjalistą w przypadku problemów.
W przypadku ciąży endometrioza często powoduje ogromne kłopoty z tym żeby ciążę w ogóle utrzymać. Zwłaszcza jak się zaczynają jakieś powikłania, bo często zapalenia się wykluwają i robi się naprawdę niedobrze.