Endometrioza

Dieta w endometriozie

Dieta w endometriozie
4 (80%) 4 ocen

Endometrioza jest chorobą damskich narządów płciowych, która objawia się tym, że błona śluzowa macicy znajduje się poza jamą macicy. Osoby na nią cierpiące powinny stosować odpowiednią dietę, która ma na celu przywrócenie naturalnej równowagi hormonalnej oraz zmniejszenie ewentualnych stanów zapalnych towarzyszących tej chorobie.

Produkty bogate w żelazo przy endometriozie

Endometriozie często towarzyszą liczne krwawienia z okolic intymnych. Wraz z krwotokami wypłukiwane jest żelazo z organizmu. Z racji tego, że pierwiastek ten jest jednym z podstawowych, które organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania, to niezwykle ważne jest uzupełnienie braków. Stąd też należy spożywać produkty, które posiadają bardzo dużo żelaza. Pierwiastek ten można znaleźć w takich produktach, jak czerwone mięso, jaja, ryby, buraki, suszone morele, czy ciemna czekolada.

Witaminy z grupy B

Nie tylko osoby cierpiące na endometriozę, ale również takie, u których ryzyko zachorowania jest bardzo duże, powinny spożywać produkty bogate w witaminy z grupy B. Wątroba uczestniczy w procesie regulacji poziomu hormonów w organizmie kobiety. Odpowiada między innymi za rozkład nadmiaru estrogenu. Warto wiedzieć o tym, że u kobiet o rozregulowanej gospodarce hormonalnej ryzyko wystąpienia endometriozy jest bardzo wysokie. Dlatego też niezwykle ważne jest dbanie o wątrobę, która z kolei do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wcześniej wymienionych witamin. Należy więc spożywać duże ilości takich produktów, jak kapusta, brokuły, rzepa, rzodkiewka, rzeżucha, chrzan i inne tego typu.

Błonnik a endometrioza

Dieta endometrioza powinna być bogata w błonnik. Wspomaga on układ pokarmowy człowieka i tym samym usprawnia trawienie. Ponadto niezwykle istotne jest to, że uczestniczy on w procesie wydalania z organizmu kobiety estrogenu. Dlatego też niezwykle ważne jest uwzględnianie w diecie takich produktów, jak orzechy, różnego rodzaju nasiona, warzywa oraz owoce. Jeżeli jednak uzupełnianie błonnika w ten sposób jest trudne, to można zawsze przyjmować go w formie tabletek.

Gluten przy endomotriozie

Niektóre badania wykazały, że po wyeliminowaniu glutenu przez osoby chore na endometriozę ze swojej diety, wpływa korzystnie na organizm. Łagodzi między innymi dolegliwości bólowe, które nasilają się przede wszystkim w trakcie miesiączki. Stąd też, kiedy endometrioza dieta była pozbawiona całkowicie glutenu.

Owoce cytrusowe a endometrioza

Dieta w endometriozie powinna być pozbawiona również owoców cytrusowych. Niektóre badania dowodzą, że produkty te mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i tym samym zmagać dolegliwości bólowe. Stąd też osoby chore powinny spożywać duże ilości owoców, poza cytrusowymi takimi, jak grejpfrut, cytryna, pomarańcz.

Pestycydy

Przed zakupieniem każdego produktu, powinno się również sprawdzić, czy nie posiada on w swoim składzie pestycydów. Wpływają one negatywnie na układ rozrodczy kobiety. Przy osobach chorych na endometriozie, mogą więc wzmagać towarzyszące dolegliwości chorobowe. Ponadto również spożywanie takich produktów zwiększa ryzyko wystąpienia takiej choroby.

Podsumowując można powiedzieć, że osoby chore na endometriozę powinny stosować odpowiednia dietę. Pozwoli ona na zmniejszenie dolegliwości towarzyszących tej chorobie. Z kolei spożywanie produktów nieodpowiednich może pogorszyć stan pacjenta. Jeżeli witaminy i substancje odżywcze nie są przyjmowane w odpowiednich ilościach w codziennych posiłkach, to powinno się spożywać dodatkowo suplementy diety, które można nabyć bez problemu w aptece. W ten sposób można uzupełnić braki.

Odpowiedź do artykułu “Dieta w endometriozie

  1. fotografka

    Dieta przy endometriozie to głównie obfite żelazo, bo wraz z krwią traci się bardzo dużo żelaza. Lepiej więc uważać na to, bo jak się ma niski poziom żelaza, to potem ze wszystkim jest kłopot i generalnie traci się mikroelementy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − = 67