Endometrioza

Co to jest endometrioza

Co to jest endometrioza
5 (100%) 7 ocen

Endometrioza to schorzenie, które dotyka wyłącznie kobiet. W jaki sposób się ona objawia i w jaki sposób można z nią walczyć?

Wiele kobiet uskarża się na obfite krwawienia miesięczne i bardzo silne bóle w tym właśnie okresie. Choć może być to objaw innych schorzeń, to jednak często jest to wędrująca śluzówka macicy. Po przeprowadzeniu badań u lekarza można wtedy usłyszeć diagnozę endometrioza – co to jest?

Endometrioza często nazywana jest przerostem śluzówki macicy lub właśnie wędrującą śluzówką macicy. Śluzówka umiejscowiona jest wtedy nie tylko w jamie macicy, ale również poza nią. Taki patologiczny stan może doprowadzić do tego, iż śluzówka zostanie przyjęta w takich miejscach, jak jajowody czy jelita. To powoduje natężenie krwawienia i dolegliwości bólowych, a także jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety.

Objawy endometriozy

W przypadku endometriozy zdarza się, że śluzówka zamiast opuścić macicę i wydostać się na zewnątrz w trakcie trwania krwawienia miesięcznego, powoduje problem. Oprócz opisanych objawów, które mogą wystąpić w trakcie miesiączki, endometrioza może być przyczyną stanów zapalnych i innych powikłań. Nie należy więc lekceważyć tych objawów, ponieważ to schorzenie może przyczynić się do bezpłodności. Choroba endometrioza może również przebiegać bezobjawowo. Bywa również, że to schorzenie nie zostaje właściwie rozpoznane, co tylko pogłębia późniejsze problemy zdrowotne.

Przyczyny endometriozy

Endometrioza nie ma uchwytnej przyczyny, zazwyczaj jednak nie zapadają na nią młode dziewczęta. Uważa się, że to choroba genetyczna i jest związana z poziomem hormonów – estrogenów. Endometrioza może również wystąpić u kobiet, które cierpią na schorzenia autoimmunologiczne. Uważa się więc, że nieprawidłowe działanie układu immunologicznego organizmu może sprzyjać wystąpieniu tego schorzenia. Na razie jednak nie istnieje żaden skuteczny środek zapobiegawczy przeciwko tej chorobie.

Poza bolesnymi miesiączkami objawami endometriozy jest również krew w moczu lub w stolcu. Wynika to z wszczepienia się komórek błony śluzowej macicy w odbytnicy lub pęcherzu moczowym. Jeśli występuje tego typu objaw, dobrze jest zrobić badania, ponieważ często wskazuje on również na występowanie innych schorzeń.

Diagnozowanie endometriozy

W jaki sposób lekarze rozpoznają endometriozę? Podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku wyżej wymienionych objawów, powinno być przezpochwowe USG. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wędrującej śluzówki, objawy mogą być nieswoiste, przez co lekarzowi może być trudno od razu postawić właściwą diagnozę.

Kolejnym badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzenia tej choroby, jest analiza krwi. Tomografię komputerową wykonuje się rzadko, jednak i ona może być wskazana w niektórych przypadkach. Laparoskopowe badanie wnętrza macicy pozwala w pełni potwierdzić diagnozę, jednak jest ono wykonywane zazwyczaj na końcu, ze względu na większą inwazyjność w porównaniu do wyżej wymienionych badań. Badanie laparoskopowe jest jednak niezbędne w przypadku endometriozy, ponieważ pozwala niekiedy na usunięcie wszczepów komórek śluzówki macicy.

Jak leczyć endometriozę

Co jest lekiem na endometriozę? Wiele osób uważa, że bolesne miesiączki mogą zniknąć po przebyciu ciąży. W przypadku endometriozy jednak tak się nie dzieje. To schorzenie wymaga leczenia pod kontrolą lekarza i nie należy próbować terapii na własną rękę.

Obecnie nie można całkowicie wyleczyć tego schorzenia, jednak można ograniczyć występowanie najbardziej uciążliwych objawów. Oprócz zabiegów, niezbędne może być przyjmowanie hormonów, które ograniczą wędrówki komórek. Oprócz leczenia samej endometriozy, lekarz decyduje zwykle o terapii powikłań tego schorzenia.

Odpowiedź do artykułu “Co to jest endometrioza

  1. Maja

    Jak lekarz nie wie co to jest endometrioza, to powinni mu zabrać prawo do wykonywania zawodu. A wierzcie mi, że takich lekarzy nie brakuje. U nas w Kielcach już dwóch, którzy nie potrafili rozpoznać. Gdyby się nie udało po znajomości iść do trzeciego, to może dalej by się strzelało w ciemno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 86 = 91